Orzeczenie wydane przed dopuszczeniem pracownika do pracy pozostaje ważne przez okres wskazany w dokumencie. Jednak jeśli w tym czasie wystąpią zdarzenia, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika, orzeczenie staje się nieaktualne. Dowiedz się więcej na temat postępowania w takiej sytuacji.
Wypełnianie orzeczenia lekarskiego o zdolności lub niezdolności do pracy to zadanie, które wymaga nie tylko dokładności, ale także znajomości odpowiednich przepisów i procedur medycznych. Dokument ma kluczowe znaczenie zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, wpływając na decyzje związane z zatrudnieniem oraz uprawnieniami do świadczeń. Sprawdź, czego nie może w nim zabraknąć.
Zgodnie z orzecznictwem sądowym, samo wystąpienie objawów chorobowych nie upoważnia do stwierdzenia choroby zawodowej, lecz wymagane jest „udokumentowane” wystąpienie tych objawów stosownie do przepisów Kodeksu pracy. Sprawdź, czy późniejsze zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej ma wpływ na orzekanie medyczne?
Padaczka jest dość często występującą chorobą, mogącą stanowić przeciwwskazanie do wykonywania niektórych prac. Poznaj zasady orzekania o zdolności do pracy u osób z tym schorzeniem na przykładzie skomplikowanego przypadku orzeczniczego.
Pracodawcy kierują pracowników na wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie. W tym celu wystawiają im skierowanie w dwóch egzemplarzach. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, wypełniając dokumentację w związku z badaniami medycyny pracy.
Lekarze medycyny pracy, którzy zgodnie z nowymi przepisami samodzielnie wykonują badania specjalistyczne, muszą mieć świadomość, że są odpowiedzialni za ich właściwe wykonanie i interpretację wyników. Poznaj przypadek kobiety, u której ograniczenie pola widzenia w przebiegu zespołu Susaca stało się przyczyną śmiertelnego wypadku.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka