Stosownie do przepisów właściwymi do orzekania o rozpoznaniu choroby zawodowej lub o braku podstaw do jej rozpoznania mogą być wyłącznie określone jednostki orzecznicze. Sprawdź, czy badania oraz wydane na podstawie diagnozy innych placówek medycznych mogą być przydatne w wydaniu orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej, jeśli przemawiają na korzyść badanego?
Badanie profilaktyczne pracownika do celów określonych w Kodeksie pracy kończy się wydaniem odpowiedniego orzeczenia przez lekarza medycyny pracy przeprowadzającego to badanie. Jakie mogą być typy takich orzeczeń i w jakich sytuacjach znajdują zastosowanie poszczególne ich rodzaje? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
Warunkiem przyjęcia kandydata do służby w ABW jest m.in. ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby. Zadanie to należy do komisji lekarskich podległych szefowi ABW, które po przeprowadzonym badaniu wydają stosowne orzeczenia lekarskie. Sprawdź, jakie informacje muszą się znaleźć w orzeczeniu komisji lekarskiej ABW.
W celu ustalenia zdolności do wykonywania zadań na zajmowanym stanowisku służbowym policjant ma obowiązek poddać się badaniom okresowym lub kontrolnym w terminie wskazanym w skierowaniu na takie badanie. Badania okresowe i kontrolne kończą się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym odpowiednio istnienie lub brak przeciwwskazań zdrowotnych do służby na określonym stanowisku służbowym. Sprawdź, jak je wypełniać.
Od 5 grudnia 2021 r. obowiązuje zasadnicza część obszernej nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Jej głównym celem jest przeniesienie do polskiego systemu prawa przepisów unijnych. Nowelizacja wpłynęła m.in. na obowiązki lekarzy i psychologów wykonujących badania kierowców. Sprawdź, co się zmieniło.
Osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnień do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub uprawnienia do kierowania tramwajem podlega badaniu lekarskiemu. Jego celem jest stwierdzenie, czy istnieją przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami. Orzeczenie zawiera podstawę prawną badania, jaką jest ustawa o kierujących pojazdami. Czy uwzględniając zmiany, które nastąpiły w treści tej ustawy, należy zmodyfikować treść orzeczenia lekarskiego i przywołać w nim aktualną podstawę prawną przez wskazanie jednolitego tekstu ustawy o kierujących pojazdami?
Nauczyciel akademicki przed 65. rokiem życia, zatrudniony na pełnym etacie, po co najmniej 10 latach zatrudnienia na uczelni może skorzystać z płatnego urlopu dla poratowania zdrowia. Jak wypełniać orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia takiego urlopu?
Konieczność wydania orzeczenia lekarskiego w przypadku przeniesienia pracownika do pracy na innym stanowisku będzie zależeć od tego, czy na nowym stanowisku pracownik będzie miał do czynienia z innymi niż dotychczas zagrożeniami. Jak wypełniać to orzeczenie?
Jednym z uprawnień nauczycielskich przysługujących tej grupie zawodowej jest możliwość skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. O potrzebie udzielenia takiego urlopu orzeka uprawniony lekarz, natomiast podstawą do przeprowadzenia badań jest skierowanie wystawione przez dyrektora szkoły. Czego nie może zabraknąć w orzeczeniu lekarskim?
Stwierdzenie braku lub istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami należy do uprawnionego lekarza, który na podstawie badania lekarskiego wydaje odpowiednie orzeczenie. Jak wypełniać wzór orzeczenia, który znajdzie zastosowanie we wszystkich przypadkach, z wyjątkiem badań osób występujących o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne?
Lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne, który wydaje orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku lub o ich istnieniu, nie może być pewny ostateczności swojego rozstrzygnięcia. Zarówno badany, jak i pracodawca mają bowiem możliwość wniesienia odwołania od orzeczenia lekarskiego. Sprawdź, jakie to oznacza obowiązki dla lekarza.
Lekarze medycyny pracy przeprowadzają badania wstępne kandydatów i uczniów szkół ponadpodstawowych lub wyższych, a także doktorantów, a następnie wystawiają badanym orzeczenia lekarskie. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w tej dokumentacji medycznej.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka