Podstawowa jednostka służby medycyny pracy odgrywa kluczową rolę w relacjach z pracodawcami, szczególnie w zakresie nadzoru nad przestrzeganiem zobowiązań wynikających z umowy. W razie ich naruszenia ma obowiązek zgłoszenia sprawy do odpowiedniej inspekcji. Dowiedz się więcej, jak to działa!
Jako lekarz medycyny pracy odgrywasz kluczową rolę w ochronie zdrowia pracowników. Czy wiesz, jakie są Twoje obowiązki we współpracy z pracodawcami, zwłaszcza w kontekście narażenia na hałas? Dowiedz się, jak skutecznie wspierać pracodawców w realizacji wymogów prawnych, aby zapewnić pracownikom bezpieczne warunki pracy.
Sytuacja, gdy w jednym miejscu i czasie pracę wykonują pracownicy różnych podmiotów, nie jest rzadkością. Wszystkich tych pracowników należy objąć profilaktyczną opieką zdrowotną przez podstawowe jednostki służby medycyny pracy. Do szczególnych wątpliwości należy zaliczyć obowiązek zapewnienia lub braku zapewnienia profilaktycznych badań lekarskich przed rozpoczęciem pracy w jednym miejscu i czasie przez pracowników poszczególnych pracodawców.
Obecnie lekarze medycyny pracy są przygotowani do samodzielnej oceny podstawowych parametrów objętych badaniami lekarzy specjalistów. Istnieje natomiast możliwość skierowania przez lekarza medycyny pracy na specjalistyczne badania konsultacyjne, w zależności od wskazań, przede wszystkim: otolaryngologicznych, neurologicznych, okulistycznych, dermatologicznych, alergologicznych lub psychologicznych. Oto szczegóły.
Orzecznictwo jest jednym z ustawowych zadań każdego lekarza. W przypadku lekarza medycyny pracy stanowi jednak zdecydowanie dominującą część działalności. Jest to dziedzina wymagająca odmiennego podejścia metodycznego niż w przypadku klinicysty, choćby ze względu na ograniczoną wiarygodność wywiadu. O czym należy pamiętać podczas badania?
Lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne może poszerzyć jego zakres o dodatkowe specjalistyczne badania konsultacyjne, w zależności od wskazań, zwłaszcza: otolaryngologiczne, neurologiczne, okulistyczne, dermatologiczne, alergologiczne lub psychologiczne oraz badania dodatkowe. Zasady te obowiązują od 16 grudnia 2020 r. Kształt nowych regulacji może nasuwać wątpliwości w zakresie kompetencji lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne.
Dokumentowanie chorób zawodowych i skutków tych chorób oraz odpowiedni wzór tej dokumentacji określają przepisy. Sprawdź, jakich elementów nie może zabraknąć w orzeczeniu lekarskim o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.
Pracodawca może konsultować z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami kwestie związane z bezpieczeństwem i organizacją pracy w warunkach zdalnych w celu przeciwdziałania COVID-19. O czym powinieneś wiedzieć?
Od 16 grudnia obowiązują nowe wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. Ze względu na fakt, że lekarze medycyny pracy są przygotowani do samodzielnej oceny podstawowych parametrów objętych badaniami lekarzy specjalistów, co wynika ze zmienionego kilka lat temu programu specjalizacji w zakresie medycyny pracy, zrezygnowano w tym zakresie z obligatoryjnych konsultacji specjalistycznych. Co jeszcze się zmienia?
Zespół pocovidowy może stanowić wyzwanie dla medycyny pracy, gdyż będzie trzeba nauczyć się postępowania klinicznego w takich przypadkach, a także ostrożnego podejścia w kontekście podjęcia decyzji o możliwości kontynuacji pracy przez osobę z objawami chorobowymi na wskazanym przez pracodawcę stanowisku. Poznaj wyzwania, przed którymi mogą stanąć lekarze medycyny pracy.
Gorączka metaliczna, zwana także gorączką odlewników, spawaczy czy grypą galwanizerów, jest rozpoznawana w Polsce stosunkowo rzadko. Trudności z jej właściwym rozpoznaniem biorą się stąd, że objawy gorączki metalicznej bardzo przypominają grypę lub infekcje paragrypowe. Co może pomóc lekarzom w diagnozie?
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka