Zakładowy system udzielania pierwszej pomocy powinien być zorganizowany w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Przepisy nie odpowiadają na mogące się pojawić wątpliwości praktyczne w zakresie relacji lekarz służby medycyny pracy – pracodawca, z którym podstawowa jednostka służby medycyny pracy ma podpisaną umowę. Sprawdź, jak zorganizować zakładową pierwszą pomoc.
Bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia w przypadku osób zatrudnionych to już tylko krok od wypadku, który ostatecznie może być kwalifikowany w kategoriach wypadku przy pracy. Rolą pracodawców jest ograniczanie wszelkich zagrożeń występujących w środowisku pracy i eliminowanie zagrożeń bezpośrednich. Nie można pominąć w tym zakresie mniej lub bardziej bezpośredniej roli lekarzy sprawujących profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, funkcjonujących w ramach służby medycyny pracy.
Dużym wyzwaniem służby medycyny pracy jest podejmowanie działań związanych z przeciwdziałaniem chorobom zawodowym i pozazawodowym, uwzględniając fakt, że aktywni zawodowo są nie tylko ludzie młodzi, lecz także osoby po nabyciu uprawnień umożliwiających rezygnację z życia zawodowego. Sprawdź, w jakie działania może być zaangażowany lekarz medycyny pracy.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka