Skierowanie pracownika na badania profilaktyczne w ramach medycyny pracy nie powinno zawierać informacji dotyczących jego stanu zdrowia, poza danymi osobowymi, które są wymagane przez przepisy prawa. Pracodawca ma prawo przetwarzać jedynie te dane, które są niezbędne do wykonania obowiązkowych badań medycznych, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych.
Czy wiesz, że zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą zakwestionować wynik profilaktycznych badań lekarskich, składając odwołanie? W medycynie pracy orzeczenie lekarskie zyskuje ostateczną moc po procedurze odwoławczej. Ale co się dzieje, gdy zmieniają się okoliczności pracy? Dowiedz się więcej o możliwości ponownych badań pracownika na podstawie zmodyfikowanej treści skierowania.
W odniesieniu do pracowników zatrudnionych w warunkach narażenia na niektóre czynniki szkodliwe i uciążliwe ocena stanu zdrowia wymaga przeprowadzenia badania nie tylko przez uprawnionego lekarza, lecz także konsultacji specjalistów różnych dziedzin medycyny i psychologa. Na co zwrócić uwagę w tych badaniach pomocniczych, wykonywanych na zlecenie lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne?
Lekarz rodzinny, realizując wizyty domowe, używa prywatnego samochodu do celów służbowych. Czy należy u niego wykonać badania specjalistyczne przeznaczone dla kierowców?
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka