W klasyfikacji pylic płuc do celów diagnostycznych i orzeczniczych podstawowe znaczenie ma ocena zdjęcia radiologicznego klatki piersiowej i porównanie go z tak zwanymi radiogramami standardowymi. Właściwa interpretacja tych obrazów wymaga dużego doświadczenia. Czy we właściwej klasyfikacji stwierdzonych zmian może nam pomóc sztuczna inteligencja, która zyskuje obecnie coraz większe znaczenie w radiologii?
Podstawą rozpoznania pylicy płuc są zmiany stwierdzane na pełnowymiarowym zdjęciu RTG klatki piersiowej, ocenione zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowego Biura Pracy. Sprawdź, jakie wyniki badań klatki piersiowej należy uwzględnić w całościowej ocenie do orzeczenia o stwierdzeniu choroby zawodowej.
Proces diagnostyczno-orzeczniczy w związku z podejrzeniem choroby zawodowej ujęto w szczegółowe zasady i normy prawne. Wymaga on specjalistycznych kompetencji i dlatego prowadzą go lekarze specjaliści w uprawnionych jednostkach orzeczniczych. Jednak każdy lekarz powinien umieć powziąć podejrzenie choroby zawodowej i w takiej sytuacji skierować pacjenta na ścieżkę orzeczniczą. Poznaj przypadek rozpoznania berylozy jako choroby zawodowej.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka