W związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce od 1 lipca 2023 roku pojawiły się wątpliwości dotyczące okresowych badań lekarskich pracowników. Główny Inspektorat Pracy zwrócił się do Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej o interpretację przepisów w tej sprawie.
Sejm zdecydował o zniesieniu obowiązkowych badań lekarskich dla myśliwych. Przepisy dotyczące tego zagadnienia znalazły się w projekcie ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Dowiedz się więcej.
Wkrótce mija termin na przedstawienie orzeczeń lekarskich i psychologicznych przez myśliwych mających pozwolenie na broń. Dotychczas takie badania wystarczyło wykonać tylko raz, dlatego upoważnieni do wydawania stosownych orzeczeń lekarze mogą się spodziewać, że wzrośnie liczba osób zainteresowanych ich otrzymaniem.
Okres epidemii COVID-19 i stanu zagrożenia epidemicznego zmodyfikował wcześniejsze zasady związane z kierowaniem pracowników na badania okresowe przy jednoczesnym utrzymaniu obowiązku realizacji badań wstępnych oraz kontrolnych. Problematyczne sytuacje powstają w przypadku zbiegu badania kontrolnego i okresowego. Co w takiej sytuacji jest rolą lekarza przeprowadzającego badanie?
Lekarz medycyny pracy przeprowadza badania okresowe lub kontrolne funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej w terminie wskazanym w skierowaniu na takie badanie. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w orzeczeniu lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań zdrowotnych – lub ich istnienie – do służby na określonym stanowisku służbowym.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka