Zgodnie z otrzymanym stanowiskiem:
Resort pracy wyjaśnia wątpliwości dotyczące okresowych badań lekarskich pracowników
W związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce od 1 lipca 2023 roku pojawiły się wątpliwości dotyczące okresowych badań lekarskich pracowników. Główny Inspektorat Pracy zwrócił się do Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej o interpretację przepisów w tej sprawie.
W przypadku gdy orzeczenie lekarskie utraciło ważność podczas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego związanego z COVID-19, zawieszono obowiązek wykonywania badań okresowych pracowników na czas trwania tych stanów. Orzeczenia lekarskie, których ważność upłynęła po 7 marca 2020 r., przedłużono na okres nie dłuższy niż 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego i w sytuacji, gdy nie ogłoszono stanu epidemii, pracodawca i pracownik są zobowiązani niezwłocznie podjąć zawieszone obowiązki dotyczące badań okresowych i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania tych stanów.
W sytuacji gdy orzeczenie lekarskie utraciło ważność po odwołaniu stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego związanego z COVID-19, okres 180 dni od 1 lipca 2023 r. można traktować jako czas przejściowy, po którym każdy pracownik musi mieć aktualne orzeczenie lekarskie. Biorąc pod uwagę możliwe długie oczekiwania na wizyty w poradniach medycyny pracy, zaleca się możliwie szybkie podjęcie badań okresowych przez pracodawcę i pracownika.
Zasady te obowiązują również w przypadku, gdy ważność orzeczenia lekarskiego upłynęła po 30 czerwca 2023 r. W celu uniknięcia niepotrzebnych opóźnień pracodawca powinien jak najszybciej skierować pracownika na badania okresowe, a pracownik powinien je wykonać bez zbędnej zwłoki.