Jednym z najczęściej wykonywanych badań w psychologii transportu jest ocena kierowcy zawodowego, która jest niezbędna co 5 lat lub przed przedłużeniem ważności prawa jazdy, jeśli kierowca nie pracuje. Jak zadbać o zdrowie badanych?
W odniesieniu do badań o przywrócenie uprawnień nowe przepisy dla kierowców znoszą rejonizację. Czy obecnie takie badania mogą wykonywać także inne przychodnie, a nie tylko wojewódzkie ośrodki medycyny pracy? Które placówki są uprawnione do wykonania badań kierowcy, który stracił prawo jazdy ze względu na przekroczenie liczby punktów karnych?
Pracownicze badania profilaktyczne mogą mieć różny zakres. W pewnych sytuacjach mogą być rozszerzone, jeżeli wymaga tego stanowisko pracy. Przykładem badań dodatkowych mogą być badania psychologiczne osób, które zawodowo kierują pojazdami w celach służbowych. Jak realizować takie badania?
W ostatnim czasie dużo uwagi poświęca się problemom związanym z wypadkami powodowanymi przez młodych kierowców. To, na co z pewnością należy zwrócić uwagę, to ich wysoka skłonność do ryzyka, brawura i zbytnia pewność siebie. Jak powinno wyglądać badanie psychotechniczne młodego kierowcy?
Posiadanie właściwych kwalifikacji niezbędnych do wykonywania pracy, w tym prawa jazdy, które umożliwia prowadzenie samochodu osobowego, nie daje podstaw dopuszczenia pracownika do pracy z wykorzystaniem pojazdu. Sprawdź, co jest niezbędne i jaka jest w tym rola medycyny pracy.
Kierowca, który zawodowo zajmuje się przewozem ludzi, bierze na siebie szczególną odpowiedzialność. Taki typ kierowcy należy do zawodów trudnych i niebezpiecznych. Wymaga się od niego wysokiej sprawności psychofizycznej.
Badania kierowców są obszarem, na którym działalność lekarzy i psychologów teoretycznie nie łączy się ze sobą (orzeczenia są odrębne), jednak w praktyce bardzo mocno się przeplata. Jest to szczególnie istotne w większych ośrodkach, gdzie wykonywane są badania kompleksowe i orzekają przedstawiciele obu profesji. Na czym polegają badania psychologiczne, kto jest do nich zobowiązany, w jakich okolicznościach są polem współpracy, a w jakich współpraca ta nie jest konieczna?
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka