Badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy – będzie nowelizacja rozporządzenia

Redakcja Portalu

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 18 października 2022
czynniki szkodliwe

Likwidacja Państwowej Inspekcji Sanitarnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wiąże się z koniecznością przekazania zadań innemu organowi. W związku z tym projekt rozporządzenia wprowadza zmiany w rozporządzeniu ministra zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia. 

W związku z likwidacją 1 lipca 2020 r. Państwowej Inspekcji Sanitarnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, która dotychczas wykonywała zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej na terenie urzędu obsługującego ministra spraw wewnętrznych oraz jednostek organizacyjnych podległych temu ministrowi i przez niego nadzorowanych, na terenie podmiotów leczniczych tworzonych przez ministra do spraw wewnętrznych, w stosunku do pracowników tych jednostek oraz funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa, a także na terenie obiektów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz w stosunku do funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zadania te przejmują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS).

Nowelizacja wprowadza także zmianę podstawy prawnej dla laboratoriów, które uzyskały certyfikat zgodności w trybie ustawy z 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku oraz ustawy z 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności w zakresie wykonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Nowelizacja polega na wskazaniu, że w przypadku likwidacji zakładu pracy, pracodawca niezwłocznie przekazuje rejestr oraz kartę właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu, a w odniesieniu do jednostek, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej właściwemu komendantowi wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej.

Etap legislacyjny: projekt trafił do konsultacji.

Redakcja Portalu

Autor: Redakcja Portalu

Czasopismo „Lekarz Medycyny Pracy” zawiera proste i zrozumiałe objaśnienia przepisów z przykładami z praktyki lekarzy medycyny pracy

Nr 12 (57/268) - Grudzień 2024

Nr 12 (57/268) - Grudzień 2024
Dostępny w wersji elektronicznej