Zastąpienie stanu epidemii stanem zagrożenia epidemicznego w zakresie obowiązków związanych z pracowniczymi badaniami profilaktycznymi nie wiąże się z aktualizacją obowiązku kierowania pracowników na badania okresowe z jednoczesnym obowiązkiem ich przeprowadzenia przez jednostki medycyny pracy. Dowiedz się więcej na ten temat.
Jednym z najważniejszych obowiązków każdego pracodawcy zatrudniającego pracowników jest dbanie i przestrzeganie przepisów bhp. Jednym z nich jest skierowanie na badania pracownika do lekarza medycy pracy w celu przeprowadzenia badań, które potwierdzą brak przeciwwskazań do wykonywania pracy w określonych przez pracodawcę warunkach. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w skierowaniu na badania lekarskie.
W związku z malejącą liczbą chorych na COVID-19, szczepieniami oraz luzowaniem obostrzeń pojawiają się głosy, że rząd zamiast stanu epidemii wprowadzi stan zagrożenia epidemicznego. Do kiedy zatem obowiązują szczególne zasady dotyczące profilaktycznych badań lekarskich pracowników?
Czy jednostka medycyny pracy może stosować teleporady w celu wykonania badań wstępnych i kontrolnych w dobie COVID-19? Jak postąpić, gdy w takiej sytuacji nie ma możliwości uzyskania osobistych podpisów pacjenta pod kartą badania profilaktycznego?
Stwierdzenie zmian śródmiąższowych w płucach podczas badania profilaktycznego powinno zaalarmować lekarza medycyny pracy i skłonić go do podjęcia odpowiedniego działania, zwłaszcza gdy zatrudnienie pacjenta związane jest z narażeniem mogącym być potencjalnym czynnikiem etiologicznym ich wystąpienia. Jak postępować w takich przypadkach?
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka