Pytając w wywiadzie o uzależnienia, zazwyczaj mamy na myśli klasyczne używki, ale coraz więcej osób ma problem z nadmiernym korzystaniem z telefonu nawet podczas prowadzenia samochodu, co stwarza realne zagrożenie w ruchu drogowym.
Nowe rozporządzenie w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców obowiązuje od 6 grudnia 2022 r. W przeciwieństwie do dotychczas obowiązujących przepisów badania lekarskie będzie można przeprowadzić w każdym, a nie jedynie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby badanej, ośrodku medycyny pracy.
Jednym z istotnych przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy bądź wykonywania zawodu przez osobę, która ma służbowy samochód, jest lęk. Osoba, która boi się jeździć samochodem, nie powinna wykonywać zawodu z tym związanego, dopóki stany lękowe będą się utrzymywały.
Wielu kierowców i pracowników zastanawia się, co się dzieje po otrzymaniu orzeczenia o istnieniu przeciwwskazań do kierowania pojazdami. O ile dotyczy to przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu, np. egzaminatora, o tyle można poszukać sobie innej pracy. Co jednak, gdy kierowca zawodowy utraci prawo jazdy i nie może go odzyskać? Jakie postępowanie powinien wdrożyć psycholog transportu?
Czy zmysł słuchu ma znaczenie dla bezpieczeństwa przy kierowaniu pojazdami? Czy lekarz medycyny pracy wykonujący badania kierowców powinien się nad tym zastanawiać? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
Od 5 grudnia 2021 r. obowiązuje zasadnicza część obszernej nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Jej głównym celem jest przeniesienie do polskiego systemu prawa przepisów unijnych. Nowelizacja wpłynęła m.in. na obowiązki lekarzy i psychologów wykonujących badania kierowców. Sprawdź, co się zmieniło.
Osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnień do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub uprawnienia do kierowania tramwajem podlega badaniu lekarskiemu. Jego celem jest stwierdzenie, czy istnieją przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami. Orzeczenie zawiera podstawę prawną badania, jaką jest ustawa o kierujących pojazdami. Czy uwzględniając zmiany, które nastąpiły w treści tej ustawy, należy zmodyfikować treść orzeczenia lekarskiego i przywołać w nim aktualną podstawę prawną przez wskazanie jednolitego tekstu ustawy o kierujących pojazdami?
Prowadzenie rzetelnej dokumentacji jest jednym z istotnych zadań psychologa transportu. Sprawdź, jak wygląda właściwie wypełniona karta badania psychologicznego kierowcy i co należy wpisać w poszczególne rubryki.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka