W procedurach badań lekarskich i psychologicznych dla osób ubiegających się o pozwolenie na broń oraz tych, którzy już je mają, zmieniają się terminy wniesienia odwołania od decyzji lekarza lub psychologa i przekazania dokumentacji badań. Poznaj szczegóły zmian i bądź na bieżąco!
Każdy pracownik, niezależnie od zakresu obowiązków oraz tego, czy podczas ich realizacji posługuje się komputerem, czy bronią palną, musi mieć właściwy stan zdrowia umożliwiający bezpieczne wykonywanie pracy. Oznacza to, że obowiązkiem pracodawców jest zapewnianie profilaktycznych badań lekarskich, które stanowią swoisty monitoring stanu zdrowia przyjmowanych do pracy oraz osób już zatrudnionych.
Uproszczono procedurę odwołań od orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, które są wydawane w toku postępowania o wydanie pozwolenia na broń. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o broni i amunicji odwołanie można wnosić do dowolnego, wybranego upoważnionego lekarza albo do upoważnionego psychologa, za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie.
W 2018 roku wprowadzono zmianę w przepisach zobowiązującą osoby mające pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich do przedstawienia policji, w terminie 5 lat od zmiany przepisów, stosownego orzeczenia lekarskiego i psychologicznego. Ostatnia nowelizacja przepisów znosi jednak ten obowiązek.
Orzecznictwo lekarskie o zdolności do posiadania broni należy do trudniejszych aspektów działalności lekarza medycyny pracy. Sumienne i odpowiedzialne wykonanie badania wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo publiczne i może zapobiec poważnym konsekwencjom. Jakie są zasady wykonywania takich badań?
Myśliwi, którzy mają pozwolenie na broń do celów łowieckich, mają obowiązek przedstawienia badan okresowych do 1 kwietnia 2023 r. Dotychczas takie badania wystarczyło wykonać tylko raz.
Współcześnie w Polsce obserwujemy wzrost zainteresowania tematyką posiadania broni i coraz więcej osób stara się o pozwolenie. Jak dobierać metody badania pod kątem wykonywanego zawodu danej osoby, aby zapewnić jej i innym bezpieczeństwo?
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka