W cieniu gabinetów lekarskich i procedur medycyny pracy, gdzie zaufanie pacjentów i rzetelność orzeczeń są fundamentem, doszło do poważnego naruszenia zasad etyki zawodowej i prawa. Sprawa Wojciecha P., lekarza pracującego w jednym ze szpitali powiatowych województwa śląskiego oraz w przychodni wykonującej badania kierowców, ujawnia niepokojący proceder, który może podważyć zaufanie do całego systemu orzecznictwa medycznego.
Praktyka wskazuje, że częstym powodem odwołań od orzeczeń o zdolności do pracy są dopiski lekarza przeprowadzającego badanie profilaktyczne określające wskazane dla pracownika warunki zatrudnienia. Czy zatem wszyscy lekarze medycyny pracy rozumieją w pełni zasady wydawania orzeczeń do celów wynikających z Kodeksu pracy?
Jak uniknąć ujawnienia danych w rejestrze wydanych orzeczeń prowadzonym w formie papierowej, gdy pacjenci składają w nim odręcznie podpisy?
Lekarze przeprowadzający badania profilaktyczne prowadzą dokumentację medyczną. Zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy częścią tej dokumentacji jest rejestr wydanych orzeczeń. Sprawdź, jak go wypełniać.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka