W trakcie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców, zwłaszcza gdy cofnięto im takie uprawnienia, może zaistnieć sytuacja, w której badany będzie kwestionował treść orzeczenia lekarskiego i wyniki badań lekarskich.
W Polsce nie ma prawnego obowiązku wykonywania powtórnych badań lekarskich lub psychologicznych kierowców niezawodowych. Czy w trosce o zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego uzasadniona byłaby okresowa ocena stanu zdrowia kierowców – zwłaszcza w starszym wieku?
Kierowcy, którzy utracili prawo jazdy ze względu na stan zdrowia albo jazdę po alkoholu będą mogli wykonać badania lekarskie w każdym ośrodku medycyny pracy. Do tej pory obowiązywała rejonizacja. Nowe przepisy weszły w życie 6 grudnia br.
Badanie psychologiczne kierowcy zawiera w sobie sprawdzenie takich funkcji, jak procesy poznawcze, inteligencja, sprawność psychomotoryczna, osobowość ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania w sytuacjach trudnych i dojrzałości społecznej. Jakie jednak konkretne cechy odpowiadają za to, że ktoś jest dobrym kierowcą? Kim jest idealny kierowca?
Stwierdzenie braku lub istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami należy do uprawnionego lekarza, który na podstawie badania lekarskiego wydaje odpowiednie orzeczenie. Jak wypełniać wzór orzeczenia, który znajdzie zastosowanie we wszystkich przypadkach, z wyjątkiem badań osób występujących o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne?
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka