Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia z 12 sierpnia 2024 r., zmieniającego zasady dokumentowania chorób zawodowych i ich skutków. Celem nowelizacji jest wprowadzenie korekt w dotychczasowych przepisach, które dotyczą odwołania do art. 5 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Diagnoza choroby zawodowej, takiej jak borelioza, może znacząco wpłynąć na życie pracownika oraz obowiązki pracodawcy. W tym kontekście pojawia się również pytanie o stosowanie kontrowersyjnej metody ILADS. Jakie procedury są obowiązujące w Polsce w zakresie diagnostyki boreliozy jako choroby zawodowej? Prześledźmy proces od zgłoszenia podejrzenia, przez diagnostykę, aż po zatwierdzenie metody leczenia.
Zgodnie z orzecznictwem sądowym administracyjnym wymagane w świetle rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych badanie lekarskie zastrzeżone jest w przypadku wydawania orzeczenia lekarskiego, nie zaś w razie uzyskania w sprawie dodatkowego uzasadnienia tego orzeczenia czy dodatkowych konsultacji. Czy lekarz orzecznik jest zawsze zwolniony w tych przypadkach z badań lekarskich u pracownika?
Zawroty głowy są często występującym objawem, który może być związany z dysfunkcją układu równowagi. Jakie są zasady orzekania o zdolności do pracy u pacjentów z takimi zaburzeniami?
W procesie orzekania o chorobie zawodowej czasami konieczne jest odwołanie się do stanowisk byłych konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny pracy. Dowiedz się, jakie to ma znaczenie dla orzekania i poznaj inne przepisy dotyczące tego zagadnienia.
Dużym wyzwaniem służby medycyny pracy jest podejmowanie działań związanych z przeciwdziałaniem chorobom zawodowym i pozazawodowym, uwzględniając fakt, że aktywni zawodowo są nie tylko ludzie młodzi, lecz także osoby po nabyciu uprawnień umożliwiających rezygnację z życia zawodowego. Sprawdź, w jakie działania może być zaangażowany lekarz medycyny pracy.
Proces diagnostyczno-orzeczniczy w związku z podejrzeniem choroby zawodowej ujęto w szczegółowe zasady i normy prawne. Wymaga on specjalistycznych kompetencji i dlatego prowadzą go lekarze specjaliści w uprawnionych jednostkach orzeczniczych. Jednak każdy lekarz powinien umieć powziąć podejrzenie choroby zawodowej i w takiej sytuacji skierować pacjenta na ścieżkę orzeczniczą. Poznaj przypadek rozpoznania berylozy jako choroby zawodowej.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka