Jedną z funkcji okularów, o której nie zawsze się pamięta, jest ich funkcja ochronna. Problem ochrony narządu wzroku przed zagrożeniami związanymi z narażeniem zawodowym jest przedmiotem zainteresowania nauki o ugruntowanym znaczeniu w wielu krajach, zwanej „optometrią pracy”. Co powinniśmy o niej wiedzieć?
Widzenie barw jest specyficzną funkcją układu wzrokowego człowieka. Ich właściwa percepcja jest wymagana przy kwalifikacji do wykonywania niektórych zawodów. Poznaj szczegóły dotyczące widzenia barw oraz metody oceny tej funkcji.
Widzenie przestrzenne jest jedną z najbardziej istotnych czynności układu wzrokowego w kontekście medycyny pracy. Sprawność tej funkcji jest wymagana przy kwalifikacji do wykonywania wielu zawodów. Poznaj szczegóły dotyczące widzenia przestrzennego oraz metody jego oceny.
Z wiekiem rośnie częstość występowania wad refrakcji, istotnie spada zakres akomodacji oraz pojawiają się schorzenia oczu. Jak oceniać ostrość wzroku, uwzględniając czynniki wpływające na jej obniżenie w kontekście medycyny pracy? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące podstawowego testu czynnościowego układu wzrokowego.
Napięcie, zmęczenie, bolesność oczu, wysuszenie ich powierzchni, a także bóle szyi, ramion i kręgosłupa spowodowane nieergonomiczną pozycją pracy to problemy, na które zwraca się wiele uwagi. Sprawdź, dlaczego w odniesieniu do tych problemów tak istotne jest przeprowadzenie oceny wzroku osoby pracującej przy monitorze i jakie nowe wyzwania się w tym wiążą?
Z e-booka dowiesz się:
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka