Osoby ubiegające się o uzyskanie wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej oraz kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego podlegają obowiązkowi przedstawienia odpowiedniego orzeczenia lekarskiego o zdolności fizycznej i psychicznej do wykonywania takich zadań. Jakie są zasady wykonywania badań w takich przypadkach?
W resorcie zdrowia trwają prace legislacyjne nad zmianą rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Modyfikacje mają głównie charakter porządkujący i dostosowujący do aktualnego brzmienia przepisów (m.in. będą usunięte odniesienia do instytucji, które już nie istnieją).
Niekiedy brak należycie przeprowadzonego postępowania dowodowego w sprawie o stwierdzenie choroby zawodowej może doprowadzić do uchylenia decyzji wydanej w tej sprawie. Sprawdź, kiedy może dojść do takiej sytuacji.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Sprawdź, jak wypełniać takie orzeczenie.
Osoba upoważniona (m.in. lekarz lub lekarz dentysta, który w trakcie wykonywania zawodu powziął u pacjenta podejrzenie choroby zawodowej) powinna zgłosić podejrzenie choroby zawodowej u pracownika na odpowiednim druku. Sprawdź, jak wypełniać skierowanie na badania w związku z podejrzeniem choroby zawodowej.
Lekarz profilaktyk wydający wbrew wynikom badań medycznych orzeczenie z fałszywym rozwiązaniem postąpiłby niezgodnie z etyką lekarską, a także naruszyłby podstawowy kanon, na jakim opiera się stosunek umowny między nim a pracodawcą – wzajemne zaufanie. Sprawdź, jakie są zasady wykonywania służby medycyny pracy.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka