Nowy sposób postępowania kwalifikacyjnego o przyjęcie do służby w straży pożarnej

Redakcja Portalu

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 1 października 2021

Zakres informacji o postępowaniu kwalifikacyjnym oraz sposób ich podawania do wiadomości publicznej, organizację i sposób przeprowadzania tego postępowania, dokumenty wymagane od kandydata do służby w Państwowej Straży Pożarnej i ich wzory określa nowe rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 23 września 2021 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej.

W rozporządzeniu wskazano, że kandydat w terminie wskazanym w ogłoszeniu składa m.in. zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych.  Kandydat może także złożyć zaświadczenie o uzyskanych wynikach z testu sprawności fizycznej, ze sprawdzianu lęku wysokości i ze sprawdzianu z pływania, które są ważne przez 6 miesięcy od dnia zakończenia danego etapu postępowania kwalifikacyjnego, jeżeli przełożony właściwy w sprawie postępowania podejmie decyzję o możliwości ich wykorzystania w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Do komisji lekarskiej podległej ministrowi spraw wewnętrznych na badanie lekarskie w celu orzeczenia zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej kieruje się kandydatów, którzy uzyskali najwyższą łączną liczbę punktów w etapach postępowania kwalifikacyjnego.

Gdy komisja lekarska lub odwoławcza komisja lekarska orzeknie, że kandydat jest niezdolny do służby w Państwowej Straży Pożarnej, na badania lekarskie kieruje się kolejnego kandydata z najwyższą łączną liczbą punktów.

Redakcja Portalu

Autor: Redakcja Portalu

Czasopismo „Lekarz Medycyny Pracy” zawiera proste i zrozumiałe objaśnienia przepisów z przykładami z praktyki lekarzy medycyny pracy

Nr 11 (56/267) - Listopad 2024

Nr 11 (56/267) - Listopad 2024
Dostępny w wersji elektronicznej