Analiza zagrożeń w działalności z narażeniem na promieniowanie jonizujące

Redakcja Portalu

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 24 czerwca 2021

Przeprowadzenie kompleksowej analizy zagrożeń będzie niezbędnym elementem planowania awaryjnego we wszystkich działalnościach związanych z narażeniem na promieniowanie jonizujące. Od 29 czerwca 2021 r. zaczyna bowiem obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów z 25 maja 2021 r. w sprawie zakresu analizy zagrożeń wynikających z działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące oraz formy przedstawiania wniosków z analizy zagrożeń.

Rozporządzenie określa zakres prowadzenia analizy zagrożeń i formę przedstawiania wniosków wynikających z tej analizy. W dotychczasowym stanie prawnym brak było przepisów regulujących zakres analizy zagrożeń wynikających z działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące.

Zawartość analizy zagrożeń obejmie:

  • ocenę maksymalnych potencjalnych skutków zdarzenia radiacyjnego,
  • ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzeń radiacyjnych wraz z możliwościami przeciwdziałania ich wystąpieniu,
  • ocenę potencjalnego wpływu niekorzystnych zdarzeń o charakterze nieradiacyjnym (na przykład pożar, zalanie terenu jednostki organizacyjnej, huraganowe wiatry lub inne zdarzenia, które mogą być zmienne w zależności od specyfiki konkretnej jednostki organizacyjnej) na możliwość wystąpienia zdarzenia radiacyjnego w jednostce lub usuwania jego skutków.

Rozporządzenie określa także formę przedstawiania wniosków z analizy zagrożeń w formacie przyjętym dla ocen ryzyka na potrzeby zarządzania kryzysowego – zarówno w formie opisowej, graficznej, jak i w formie map.

Redakcja Portalu

Autor: Redakcja Portalu

Czasopismo „Lekarz Medycyny Pracy” zawiera proste i zrozumiałe objaśnienia przepisów z przykładami z praktyki lekarzy medycyny pracy

Nr 12 (57/268) - Grudzień 2024

Nr 12 (57/268) - Grudzień 2024
Dostępny w wersji elektronicznej